The upcoming summit in Samarkand will be truly historic as it will bring together for the first time the leaders of the five Central Asian countries and the EU in one place, Uzbekistan President Shavkat Mirziyoyev said in a Euronews exclusive.
The Asian Development Bank (ADB) has approved a Uzbek soum denominated loan worth up to $30 million to support the development of the mortgage market in Uzbekistan and expand inclusive financing for green renovations and housing loans, the ADB press service said.
A number of changes to regulations and other novelties took effect in Uzbekistan on April 1, 2025, as per the Ministry of Justice's information.
Dry and warm weather is expected in Tashkent city in early April, the Uzgidromet said in a weather forecast. On April 1, Tashkent will have light, occasionally variable cloudiness, with no precipitation. The April 1-2 temperatures at night will be within the 10-15° Celsius range, while on 24-26°, April 3-4 26-29° in the daytime.
The Tashkent Passenger Carriages Plant has manufactured new carriages called "New Uzbekistan", the press service of Uzbekistan Railways said.
The signing of the Treaty on the Junction Point of the State Borders of Uzbekistan, Tajikistan, and Kyrgyzstan in Khujand on March 31 is “an event whose importance is difficult to overestimate.” This was written by the press secretary of the President of Uzbekistan, Sherzod Asadov, on his Telegram channel. Gazeta.uz cites his opinion in full.
The Cabinet of Ministers has issued a resolution forming a government commission to investigate the circumstances of the explosion in the mosque in Izbaskan district of Andijan province, the Prime Minister’s spokesman Bekzod Khidoyatov said.
The controlling stake in Kvarts, the largest glass manufacturer in Uzbekistan, is now owned by the state again. This follows from the minutes of the extraordinary general shareholders meeting on March 19, published on the Openinfo.uz portal.
Delegation of Kashkadarya province governor’s office visited Germany on a working trip, the office said. Reportedly, the trip was aimed at building interprovincial cooperation in education, healthcare, migration and other areas.
Presidents Shavkat Mirziyoyev and Emomali Rahmon oversaw the signing by the foreign ministers of the two countries of the protocol on the taking effect of the Treaty on Alliance Relations between Uzbekistan and Tajikistan in Khujand today, reported the press service of the President of Uzbekistan.
Due to Samarkand city hosting the maiden Central Asia-EU Summit on April 3-5, access roads to the city will be closed, the press service of the Public Security Department of the Ministry of Internal Affairs said.
Today, President Shavkat Mirziyoyev attended the trilateral talks with the President of Tajikistan Emomali Rahmon and President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov in Khujand.
The United Arab Emirates has sentenced three Uzbek nationals to death after they were convicted of murdering a Chabad emissary in the country, Israeli officials confirmed Sunday.
Today, on March 31, at 12:19, an air-gas mixture explosion occurred in the ablution premises of Ahmadali Khoja mosque in Izboskan district of Andijan province, injuring 6 people, the Ministry of Emergencies said.
The seventh round of consultations between the Security Council of Uzbekistan and the Security Council of Kazakhstan took place in Tashkent.
The President Shavkat Mirziyoyev today held informal talks with his Kazakh counterpart Kassym-Jomart Tokayev in Almaty.
On February 23, the Minister of Water Resources of Uzbekistan and the Minister of Energy and Water Resources of Tajikistan opened two hydroposts along the transboundary Great Fergana Canal and the Northern Fergana Canal, the press service of the Swiss Embassy said.
The former chief of Tashshahartranskhizmat (government entity responsible for Tashkent public transport), Anvar Juraev and his deputy Abduzhamil Azizov were found guilty of embezzlement of public funds and fraud. They were both sentenced to 7.5 years in prison.
Mulalak hydroelectric power station will be built on the Piskem River. According to Farrukh Nurullayev, Deputy Chairman of the Board of Uzbekhydroenergo, the project is being implemented through loans from the Bank of China. The contractor organization will also be from China. After all, this was the demand of the Chinese authorities in the relevant agreements, he added.
President Shavkat Mirziyoyev has accepted the invitation of President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev and will pay a working visit to Almaty on March 29 for an informal meeting, the presidential press service said.