Attending training courses on preparing and implementing mass riots has been criminalized in Uzbekistan. The Ministry of Justice has unveiled the punishment forms.
Item on liability for undergoing training for the purpose of organizing mass riots and for financing such has been inserted into the Article 244 of the Criminal Code.
If a person attends training for the purpose of organizing mass riots, including how to handle weapons, explosive devices, explosives, poisonous and other dangerous substances or objects, then he will face a fine of 300 to 600 BCU (from 112.5 to 225 million soums), correctional labor for up to 3 years, or imprisonment for 5 to 7 years.
If a person notifies the authorities that he/she had attended such training and helps to solve the crime by indicating other participants, organizers, financiers or the location of the training, he/she will be relieved from criminal liability.