The Central Bank posted a report on the labor migration destinations of Uzbeks. Reportedly in 2024, the Uzbeks’ mobility rose significantly.
This spike can be seen, on the one hand, in the total number of Uzbeks who travelled abroad, which reached 6.2 million people, recording 29% increase to 2023, and on the other hand, in the high growth rate of remittances (30% increase compared to 2023, at $14.9 billion).
In recent years, the countries of the European Union recorded a significant increase as destinations for Uzbeks, namely Poland (21% of total visas issued to the EU), Lithuania (17%), Germany (16%) and Latvia (7%).
Seasonal UK visas issued to Uzbeknationals accounted for almost 13% of all seasonal visas. For information, the UK issued 556 visas to Uzbeks in 2021, 4,228 in 2022, and 4,094 in 2023.
The overall migration flow to South Korea is also increasing.
In 2024, against the background of the gradual stabilization of the macroeconomic situation, the migration flow to Turkey also increased. This can also be seen in the increase in the number of residence permits issued to citizens of Uzbekistan. In addition, against the background of a relative decrease in economic uncertainties in 2024, the level of non-permanent migration gradually decreased, which indicates the willingness of migrants to find work for a longer period.
“In general, the main destinations of labor migration are still Kazakhstan and Russia. Taking into account the current dynamics of remittances, as well as the latest trends in other macroeconomic indicators (exchange rate, wages), the flow of labor migrants to these countries remains at a relatively stable level," CB’s report noted.